Jezus - Bóg czy Człowiek

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
He.Lena
Posty: 130
Rejestracja: 08 gru 2018, 18:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Jezus - Bóg czy Człowiek

Postautor: He.Lena » 06 lip 2020, 13:20

Zastanawiam się, czy te denominacje, które uznają Pana Jezusa Chrystusa jedynie za doskonałego Człowieka, mają prawo nazywać się Chrześcijanami.
Czy w ogóle zalicza się ich do chrześcijaństwa, czy tylko oni o sobie tak mówią.
Spotkałam się z tym przy okazji rozmowy z ŚJ, ale potem poszperałam w necie i chyba również tzw. ruch badacki, czyli Badacze PS, a być może także ADS uznają Pana Jezusa - owszem - za Syna Bożego, ale nie za Boga.
Włąściwie to nikomu otwarcie przez usta nie przejdzie zaprzeczenie, ale z niejasnych odpowiedzi, z uników, z lawirowania i innych tego typu działań, można wyciągnąć taki wniosek.
Jedni coś tam mówią o podwójnej naturze, inni porównują do Adama (że niby Apostoł Paweł mówi o Jezusie jako drugim Adamie, a skoro Adam to człowiek, więc i Jezus to też "tylko" człowiek, z tym, że doskonały).
Ja oczywiście wierzę, że Pan Jezus Chrystus to Syn Boży i w pełni Bóg.
Czy ktoś mógłby jasno i prosto powiedzieć mi, czy ADS, ŚJ, Badacze PS, i jakie jeszcze? odłamy uważają się za chrześcijaństwo, a właściwie są nim tylko z uzurpacji.
A może jestem w błędzie?


Awatar użytkownika
MieczDucha
Posty: 373
Rejestracja: 12 gru 2010, 15:23
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Puławy
O mnie: wyznanie : biblijny BINITARIANIZM, KONDYCJONALIZM, ANIHILACJONIZM
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jezus - Bóg czy Człowiek

Postautor: MieczDucha » 06 lip 2020, 17:43

Ja wyznaję binitarianizm, jestem binitarianinem i co do Zmartwychwstałego, to podczas kenozy wyparł się swego BÓSTWA na czas ziemskiego życia - czyli na ok 33.5 roku. Przez te 33.5 roku był tylko człowiekiem ale o naturze takiej jaką miał Adam przed upadkiem. Słowo - Logos [BÓG] stał się ciałem [człowiekiem]. Przed wcieleniem Logos był odwiecznym BOGIEM STWÓRCĄ równym OJCU i po zmartwychwstaniu ponownie jest BOGIEM PRAWDZIWYM równym OJCU. Tutaj trochę wspomniałem o biblijnej kenozie : http://mieczducha888.blogspot.com/2020/ ... go_19.html i tutaj : http://mieczducha888.blogspot.com/2015/ ... z-syn.html
. Na pewno ŚJ i Badacze nie uznają Jezusa za BOGA PRAWDZIWEGO, ale za stworzenie. ADS - przynajmniej spora część wyznaje trynitarianizm, ale może są jakieś wewnętrzne inne ruchy w tym kręgu. Nie wiem tego.
Kto nie uznaje JEZUSA BOGIEM PRAWDZIWYM ten nie może mieć z NIM osobistej relacji i nie oddaje MU czci jak OJCU, a kto nie oddaje takiej czci SYNOWI ten nie czci i OJCA : http://mieczducha888.blogspot.com/2014/ ... uapce.html

, pozdrawiam Dominik


He.Lena
Posty: 130
Rejestracja: 08 gru 2018, 18:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jezus - Bóg czy Człowiek

Postautor: He.Lena » 09 lip 2020, 17:04

[Kto nie uznaje JEZUSA BOGIEM PRAWDZIWYM ten nie może mieć z NIM osobistej relacji i nie oddaje MU czci jak OJCU, a kto nie oddaje takiej czci SYNOWI ten nie czci i OJCA : http://mieczducha888.blogspot.com/2014/ ... uapce.html][/quote]
Otóż to. W takim przypadku osoby te nie powinny być zaliczane do chrześcijańskiego wyznania.
Ciekawe sprawy na blogu poruszasz :-D


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jezus - Bóg czy Człowiek

Postautor: Albertus » 09 lip 2020, 19:46

Jezus Chrystus to Bóg - Człowiek, prawdziwy Bóg i Prawdziwy Człowiek.

To podstawa wiary chrześcijańskiej.

Bóg stał się Człowiekiem nie przestając być przy tym Bogiem i nadal, będąc Bogiem jest Człowiekiem - tyle że w zmartwychwstałym, przemienionym ciele.

O tym że nadal jest prawdziwym Człowiekiem mówi nam jasno Pismo:

Mt25:31 Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. 32 I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych [ludzi] od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. 33 Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie.

I w wielu innych miejscach


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
He.Lena
Posty: 130
Rejestracja: 08 gru 2018, 18:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jezus - Bóg czy Człowiek

Postautor: He.Lena » 10 lip 2020, 11:35

Albertus pisze:Jezus Chrystus to Bóg - Człowiek, prawdziwy Bóg i Prawdziwy Człowiek.

To podstawa wiary chrześcijańskiej.

Bóg stał się Człowiekiem nie przestając być przy tym Bogiem i nadal, będąc Bogiem jest Człowiekiem - tyle że w zmartwychwstałym, przemienionym ciele.

O tym że nadal jest prawdziwym Człowiekiem mówi nam jasno Pismo:

Mt25:31 Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. 32 I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych [ludzi] od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. 33 Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie.

I w wielu innych miejscach

Ja nie mam wątpliwości, co do tego.
Zastanawiam się tylko, czy słuszne jest nazywanie chrześcijanami całych, dużych denominacji uzurpujących sobie prawo do tej wyjątkowej nazwy.
W moim odczuciu ma to ważne i poważne konsekwencje.
Ludzie ci bez żadnych skrupułów szerzą swoje zgubne nauki (ŚJ chodzą po domach i łowią naiwnych), także w internecie, na forach, w publikacjach itd. I właściwie nikt otwarcie nie sprzeciwia się tym naukom, nie protestuje, nie prostuje i tak to się szerzy. Jakby wszystko było w najlepszym porządku, jakby jedynie popełniali drobnej korekty kosmetycznej w wierzeniach chrześcijańskich. W moim odczuciu jest to wręcz skandaliczne. Nie spotkałam się z protestem, czy choćby próbą wyprostowania tych nauk, ani przez katolików, ani przez protestantów.


Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Jezus - Bóg czy Człowiek

Postautor: Noemi » 10 lip 2020, 14:27

He.lena na forum są tematy i dyskusje na nurtujące cię pytania fałszywych nauk ,jest Forum Ulica Prosta też podobnie , Świadkowie J. którzy opuścili organizację przykładem pastor Szymon Matusiak znam go , jest gorącym orędownikiem prostowania drogi Pańskiej i nie tylko u Świadków ,mówi o zagrożeniach i szerzeniu nauk niezgodnych z Bożym Słowem w innych denominacjach ,a które szerzą się jak zaraza wśród wierzących ,to nie jest żadna kosmetyka to jest wojna


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jezus - Bóg czy Człowiek

Postautor: Albertus » 10 lip 2020, 16:16

Ja też mam wątpliwości czy można nazywać Swiadków Jehowy chrześcijanami. Zresztą , z tego co wiem to oni też sobie nie życzą aby ich chrześcijanami nazywać.
https://www.apologetyka.info/swiadkowie-jehowy/czy-wedug-towarzystwa-straznica-swiadkowie-jehowy-sa-chrzescijanami,659.htm

Co do polemiki z nimi to wielu chrześcijan się tym zajmuje.

Zastanawiam się też czy chrześcijanami są binitarianie.I czy w ogóle są takie wspólnoty binitariańskie czy MieczDucha to pojedynczy przypadek? To raczej do niego pytanie.


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
He.Lena
Posty: 130
Rejestracja: 08 gru 2018, 18:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jezus - Bóg czy Człowiek

Postautor: He.Lena » 13 lip 2020, 11:32

Noemi
Dziękuję za informację. Odszukałam w sieci kazania pastora Sz.Matusiaka i chętnie odsłucham.
Albertus
Także nie spotkałam się z wspólnotami binitariańskimi. Prawdę mówiąc jedynie z wikipedii znam nazwę.
Co do ŚJ...kto za nimi nadąży? Chyba w każdej kwestii tyle razy zmieniali poglądy, że wręcz głupotą jest wierzyć im w jakiejkolwiek sprawie.
O ile się nie mylę to Badacze Pśw. to jakiś odłam ŚJ, lub odwrotnie. Tak więc mam już jasność.


christianinroman
Posty: 321
Rejestracja: 20 maja 2016, 07:29
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jezus - Bóg czy Człowiek

Postautor: christianinroman » 14 paź 2020, 13:38

Jestem byłym świadkiem i 21 lat uwolniony od nauk FAŁSZYWEGO PROROKA. Terminu CHRZEŚCIJANIE świadkowie nie używali, bo nie chcieli by ich utożsamiano np.z katolikami lub innymi wyznaniami chrześcijańskimi, dlatego mówili że są prawdziwą religią, a wszystkie inne to BABILON WIELKI. 21 lat jestem uczniem Jezusa, a terminy CHRZEŚCIJANIN, KOŚCIÓŁ, WIERZĄCY zdewaluowały się.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jezus - Bóg czy Człowiek

Postautor: KAAN » 14 paź 2020, 15:56

Ja nie widzę żeby się zdewaluowały, może w oczach świata to tak, oni zawsze byli wrodzy chrześcijanom. Chrześcijanin to ktoś należący do Chrystusa, czy ta piękna, duchowa relacja może się kiedykolwiek zdewaluować?


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jezus - Bóg czy Człowiek

Postautor: Realista » 18 paź 2020, 18:22

Albertus pisze:Ja też mam wątpliwości czy można nazywać Swiadków Jehowy chrześcijanami. Zresztą , z tego co wiem to oni też sobie nie życzą aby ich chrześcijanami nazywać.
https://www.apologetyka.info/swiadkowie-jehowy/czy-wedug-towarzystwa-straznica-swiadkowie-jehowy-sa-chrzescijanami,659.htm

Co do polemiki z nimi to wielu chrześcijan się tym zajmuje.

Zastanawiam się też czy chrześcijanami są binitarianie.I czy w ogóle są takie wspólnoty binitariańskie czy MieczDucha to pojedynczy przypadek? To raczej do niego pytanie.

Chrześcijaninem można nazwać każdego kto wierzy, że Jezus był Mesjaszem. Równie dobrze można zadać sobie pytanie czy trynitarianie są chrześcijanami? Skoro ta hipoteza rodziła się w bólach porodowych dobrych parę ładnych lat i na etapie redakcji NT nikt na tak fantastyczne pomysł nie wpadł.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...
http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jezus - Bóg czy Człowiek

Postautor: KAAN » 19 paź 2020, 09:10

Realista pisze:Chrześcijaninem można nazwać każdego kto wierzy, że Jezus był Mesjaszem.
To tylko z punktu widzenia religioznawczego, z punktu widzenia chrześcijan tylko ci co wierzą w prawdziwego Pana Jezusa - Boga prawdziwego i prawdziwego człowieka są chrześcijanami.
Równie dobrze można zadać sobie pytanie czy trynitarianie są chrześcijanami?
Odpowiedź jest prosta; są, ponieważ wierzą w troistego jednego Boga. Nie są natomiast chrześcijanami tryteiści.
Realista pisze:Skoro ta hipoteza rodziła się w bólach porodowych dobrych parę ładnych lat i na etapie redakcji NT nikt na tak fantastyczne pomysł nie wpadł.
To nie hipoteza tylko prawda objawiona.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jezus - Bóg czy Człowiek

Postautor: Realista » 19 paź 2020, 18:16

KAAN pisze:To tylko z punktu widzenia religioznawczego, z punktu widzenia chrześcijan tylko ci co wierzą w prawdziwego Pana Jezusa - Boga prawdziwego i prawdziwego człowieka są chrześcijanami.

To jest prawda uniwersalna z każdego punktu widzenia. Poza tym rzeczownik Bóg na przykładzie Starego i Nowego Testamentu niezwykle trudno rozumieć w trynitarnym sensie. Można jakiegoś człowieka nazwać Bogiem w sposób hiperboliczny również w Biblii to jest wręcz pospolite.

KAAN pisze: Odpowiedź jest prosta; są, ponieważ wierzą w troistego jednego Boga. Nie są natomiast chrześcijanami tryteiści.

To żaden z autorów ksiąg NT nie był chrześcijaninem, ponieważ nie użył rzeczownika Bóg w trynitarnym sensie.

KAAN pisze:To nie hipoteza tylko prawda objawiona.

To jest hipoteza jak każdy inny pogląd na Boga.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jezus - Bóg czy Człowiek

Postautor: KAAN » 19 paź 2020, 19:05

Realista pisze:
KAAN pisze:To tylko z punktu widzenia religioznawczego, z punktu widzenia chrześcijan tylko ci co wierzą w prawdziwego Pana Jezusa - Boga prawdziwego i prawdziwego człowieka są chrześcijanami.
To jest prawda uniwersalna z każdego punktu widzenia.
Nie z każdego, czego dowodem jest mój punkt widzenia :)
Poza tym rzeczownik Bóg na przykładzie Starego i Nowego Testamentu niezwykle trudno rozumieć w trynitarnym sensie.
Bardzo łatwo jeśłi rozumie się Biblię, nikt poza chrześcijanami nie rozumie Biblii. Poznanie Biblii przez niewierzącego jest z gruntu niemożliwe ponieważ do jej zrozumienia potrzebne jest pouczenie Ducha Świętego.
Można jakiegoś człowieka nazwać Bogiem w sposób hiperboliczny również w Biblii to jest wręcz pospolite.
Ludzie robią wiele rzeczy, nawet chłopa babą potrafią nazwać :D
KAAN pisze: Odpowiedź jest prosta; są, ponieważ wierzą w troistego jednego Boga. Nie są natomiast chrześcijanami tryteiści.
To żaden z autorów ksiąg NT nie był chrześcijaninem, ponieważ nie użył rzeczownika Bóg w trynitarnym sensie.
Przeciwnie, Paweł pisał wielokrotnie o troistym Bogu, przykład:
2Kor 13:13 Łaska Pana Jezusa Chrystusa i miłość Boga, i społeczność Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi.
KAAN pisze:To nie hipoteza tylko prawda objawiona.
To jest hipoteza jak każdy inny pogląd na Boga.
Hipotezą jest dla niewierzących, chrześcijanie wiedzą że to prawda :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jezus - Bóg czy Człowiek

Postautor: Realista » 19 paź 2020, 23:05

KAAN pisze:Nie z każdego, czego dowodem jest mój punkt widzenia :)

Taa a punkt widzenia płaskoziemców to dowód na to, że ziemia jest płaska... Jeżeli tak wygląda apologetyka protestancka to bieda i nędza.

KAAN pisze:Bardzo łatwo jeśłi rozumie się Biblię, nikt poza chrześcijanami nie rozumie Biblii. Poznanie Biblii przez niewierzącego jest z gruntu niemożliwe ponieważ do jej zrozumienia potrzebne jest pouczenie Ducha Świętego.

To błędne koło bez ładu i składu. Na takich paralogizmach jest właśnie ugruntowany fundamentalizm protestancki.

KAAN pisze:Przeciwnie, Paweł pisał wielokrotnie o troistym Bogu, przykład:
2Kor 13:13 Łaska Pana Jezusa Chrystusa i miłość Boga, i społeczność Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi.

To przykład jedynie na to, że autor zestawił człowieka Jezusa z Bogiem i z Duchem świętym. Nie ma nawet wzmianki, że te trzy obiekty są Jednym Bogiem. Takich trójc jest w Biblii na pęczki.


KAAN pisze:Hipotezą jest dla niewierzących, chrześcijanie wiedzą że to prawda :)

Kondycja współczesnego fundamentalizmu protestanckiego jest podobna do kondycji tego forum. Umiera, nawet nie wołając o zdrowy rozsądek.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości