Dyskusje Kesjii

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Kesja777
Posty: 111
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:18
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Jestem osobą poszukującą prawdy, otwartą na konstruktywną dyskusję.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dyskusje Kesjii

Postautor: Kesja777 » 22 cze 2021, 12:40

KAAN pisze:
Kesja777 pisze:
KAAN pisze:Dobrze napisałaś "nawróconych" w cudzysłowie, prawdziwi nawróceni nie wyrządzają szkody. Inna sprawa, że twoja ocena może być niesłuszna. Nie wiem czy masz tak wielkie rozeznanie co do wiary ludzi w zborach, myślę że piszesz grubo na wyrost :)
podobno z głębokości serca mówią usta, a co w sercu to na języku, no i owoce podobno nie kłamią, ale nie zarzucam komukolwiek braku wiary
Po prostu widzę niespójność. Ludzie żyją jakby w dwóch światach. Wyznają jedno, a życie toczy się swoimi torami. To tak ogólnie. Nie chcę też generalizować.
To prawda, ludzie co innego mówią a co innego robią, nazywa się to obłudą i jest cechą tych co nie wierzą Panu Jezusowi.


Widzisz, ale tłumaczy się to podwójną naturą, starą i nową i usprawiedliwia łaską. Bo jest nowe stworzenie i nie ma potępienia dla tych, którzy wierzą w ofiarę Chrystusa.


Kesja777
Posty: 111
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:18
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Jestem osobą poszukującą prawdy, otwartą na konstruktywną dyskusję.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dyskusje Kesjii

Postautor: Kesja777 » 22 cze 2021, 12:43

KAAN pisze:
Kesja777 pisze:
KAAN pisze:To należy do podstawowych spraw duchowych, dziwne że tego nie wiesz. Religia jest systemem ideologicznym stworzony przez człowieka, natomiast wiara chrześcijańska jest prawdą objawioną przez Pana Boga.
a nie zauważasz przemieszania tych dwóch zjawisk jak religia i chrześcijaństwo?
Tak, zauważam, robią to ludzie niewierzący lub ludzie lichej wiary.


to może zrezygnować z konkordatu itp., i oficjalnego funkcjonowania jako denominacja, odpisywania darowizn na cele kultu religijnego od podatku


Kesja777
Posty: 111
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:18
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Jestem osobą poszukującą prawdy, otwartą na konstruktywną dyskusję.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dyskusje Kesjii

Postautor: Kesja777 » 22 cze 2021, 12:51

Albertus pisze:
Biblia jest prorocza i wiele proroctw już się wypełniło w Chrystusie i to one między innymi są podstawą naszej wiary. Jednak aby zrozumieć Biblię należy ją czytać w takim Duchu w jakim została napisana.

Aby oceniać co jest żywe a co nie trzeba samemu być żywym a życie Boże w człowieku przejawia się w dążności Ducha której owcem jest miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie.

Jeśli oczekujesz że żywa społeczność to taka w której wszyscy będą doskonali, zawsze mili i będą ci służyli to nigdy takiej nie znajdziesz. Życie boże przejawia się w cierpliwości wobec słabości innych.


...a czy Jezus biczem nie powypędzał przekupniów ze świątyni? proszących o pomoc nazywał psami

właśnie nie oczekuję, że wszyscy będą mili, mam dosyć takiej miłości, bo dostaję od niej mdłości, szukam szczerości

na jednej elewacji u mnie w mieście jest napis "gdyby wszyscy byli doskonali, byłoby nódno" :)

a w jakim duchu została napisana Biblia? jak byś mógł rozwinąć, czy duch to nie raczej intencje a nie osoba? rozumiem, że litera zabija, a Duch ożywia, ale jak ocenić intencje osoby cytującej werset z Biblii, która z góry uważa, że jej słowa są natchnione, a przecież mogą one być użyte jak przez diabła przy kuszeniu Jezusa?


Kesja777
Posty: 111
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:18
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Jestem osobą poszukującą prawdy, otwartą na konstruktywną dyskusję.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dyskusje Kesjii

Postautor: Kesja777 » 22 cze 2021, 12:54

Albertus pisze:
Kesja777 pisze:
Albertus pisze:
Nie chodzi o to że masz iść na śmierć meczeńską tylko o starożytny sposób obrazowania, pełen metafor i analogii do zrozumienia którego potrzeba odrobinę wysiłku intelektualnego


no właśnie na intelekt mi to nie pasuje, raczej na wiarę
a Ty jakiej metafory byś dzisiaj użył?

czy nie uważasz, że struktury religijne są jak sieci trzymające ludzi pod kontrolą, m. in. wywoływaniem poczucia winy?


A dlaczego miałbym używać innej metafory? Dla mnie metafory biblijne są czytelne. Wystarczy odrobina wysiłku intelektualnego.Pewien wysiłek intelektualny jest konieczny do zrozumienia czegokolwiek, nie tylko Biblii


Co masz na myśli pod pojęciem religii?

Bo jeśli na przykład weźmiemy taką definicję:

system wierzeń i praktyk określający relację między różnie pojmowaną sferą sacrum (świętością) i sferą boską a społeczeństwem, grupą lub jednostką. Manifestuje się ona w wymiarze doktrynalnym (doktryna, wierzenia), w czynnościach religijnych (np. kult, rytuały), w sferze społeczno-organizacyjnej (wspólnota religijna, np. Kościół) i w sferze duchowości indywidualnej (m.in. mistyka).


https://pl.wikipedia.org/wiki/Religia

To nie ma wątpliwości że chrześcijaństwo też jest religią, niezależnie od tego o jaką wspólnotę chrześcijańską chodzi.

Można się zastanawiać czy we wspólnotach chrześcijańskich nie zdarzają się tendencje od nadmiernej kontroli i manipulacji ale wydaje mi się ze ty mylisz kontrolę z istnieniem jakichkolwiek norm i zasad dyscyplinarnych wewnątrz wspólnot chrześcijańskich....

Takie normy i zasady dyscyp0linarne są niezbędne i istnieją w Kościele od samego początku i są konieczne, niezbędne i bardzo dobre


do tematu religii na razie nie będę się odnosić

..ale trzeba być miłym i wyrozumiałym i znosić innych w miłości, więc jaka dyscyplina?

jeśli metafora ryby Ci pasuje, to nie ma problemu


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dyskusje Kesjii

Postautor: KAAN » 22 cze 2021, 13:16

Albertus pisze:A niby dlaczego chrześcijaństwo to nie system?
Ponieważ system religijny to jest twór ludzki. Pan Bóg nie ustalił systemu chrześcijaństwa, tylko objawił prawdę i swoje zamiary co do ludzi, a zbawieni w to wierzą. Nie wierzą w system tylko w objawienie Boże i ufają samemu Bogu, jemu się poddają.

W myśl tej definicji chrześcijaństwo to jak najbardziej system.
Chrześcijaństwo nominalne owszem.
Oczywiście nie tylko system ale coś nieporównanie więcej. Ale również system.
Gdybyś mnie zechciał zrozumieć to właśnie słowo "również" wyłącza nominalne chrześcijaństwo z tego prawdziwego. Prawdziwe chrześcijaństwo to to co Boże i nic więcej, jeśli dodasz "również" to psujesz to co Boże. Spróbuj mnie zrozumieć; wierzący nie akceptują ludzkich dodatków do Bożego objawienia.

Tymczasem słowo system , podobnie jak słowo religia mają znaczenie całkowicie neutralne i jak najbardziej odnoszą sie do chrześcijaństwa
Do nominalnego chrześcijaństwa, tego jaki funkcjonuje w znakomitej większości społeczności.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dyskusje Kesjii

Postautor: KAAN » 22 cze 2021, 13:22

Kesja777 pisze:Widzisz, ale tłumaczy się to podwójną naturą, starą i nową i usprawiedliwia łaską. Bo jest nowe stworzenie i nie ma potępienia dla tych, którzy wierzą w ofiarę Chrystusa.
Jest tak, że ludzie niewierzący, niezbawieni są zanurzeni w grzechu i żyją tym grzechem na co dzień. Obłuda jest codziennością takich ludzi. Natomiast zbawieni maja inną naturę, odrodzoną, nową, która nie zawiera w sobie permanentnego grzechu, jeśli zdarzy się grzech, to jest on jest zawsze osądzony w sobie przez samego grzesznika i realizuje się to co w Biblii określane jest jako uświęcenie.

Kesja777 pisze:to może zrezygnować z konkordatu itp., i oficjalnego funkcjonowania jako denominacja, odpisywania darowizn na cele kultu religijnego od podatku
Nie zajmuję się czymś takim, musisz w tej sprawie pytać katolików, my nie mamy konkordatu.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Kesja777
Posty: 111
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:18
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Jestem osobą poszukującą prawdy, otwartą na konstruktywną dyskusję.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dyskusje Kesjii

Postautor: Kesja777 » 24 cze 2021, 14:39

Ok, rozumiem, co masz na myśli.

...a co myślisz na temat religii Mojżeszowej?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dyskusje Kesjii

Postautor: KAAN » 24 cze 2021, 21:52

Kesja777 pisze:Ok, rozumiem, co masz na myśli.

...a co myślisz na temat religii Mojżeszowej?
Religia jak religia, podobna do innych swoją religijnością :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Kesja777
Posty: 111
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:18
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Jestem osobą poszukującą prawdy, otwartą na konstruktywną dyskusję.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dyskusje Kesjii

Postautor: Kesja777 » 26 cze 2021, 14:28

a czyż nie pochodzi ona od samego Boga stwórcy?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dyskusje Kesjii

Postautor: KAAN » 26 cze 2021, 14:57

Kesja777 pisze:a czyż nie pochodzi ona od samego Boga stwórcy?
Żadna religia nie pochodzi od Stwórcy, przeciwnie; jest wytworem ludzkich myśli, pragnień i pomysłów. Gdybyś zadawała pytania o wiarę judaistów moglibyśmy szukać związków z wiarą w Stwórcę, a to jest inna dziedzina rzeczywistości.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Kesja777
Posty: 111
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:18
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Jestem osobą poszukującą prawdy, otwartą na konstruktywną dyskusję.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dyskusje Kesjii

Postautor: Kesja777 » 26 cze 2021, 16:21

Nie zaprzeczyłeś, potwierdziłeś, że Mojżeszowa to religia. Tym się sugerowałam. Mam rozróżniać wiarę i prawo Mojżeszowe? Czy jak to nazwać?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dyskusje Kesjii

Postautor: KAAN » 26 cze 2021, 16:42

Kesja777 pisze:Nie zaprzeczyłeś, potwierdziłeś, że Mojżeszowa to religia. Tym się sugerowałam. Mam rozróżniać wiarę i prawo Mojżeszowe? Czy jak to nazwać?
Izrael otrzymał od Pana Boga objawienie Jego woli w postaci proroctw i zakonu. To stanowiło podstawę społeczności zawiązanej przez samego Stwórcę z Izraelem. Jednak Izrael odrzucił wiarę i stworzył swoją wersję relacji ze Stwórcą w postaci religii judaistycznej. O ile pierwszy związek był od Boga i był dobry, to druga wersja była zaprzeczeniem tego czego Pan Bóg oczekiwał od Izraela. Chcąc zrozumieć wiarę do której nawoływał Pan Bóg w ST od religii jaką wykombinował Izrael trzeba poznać całą historię Izraela zawartą w Biblii i poznać naukę NT, w w szczególności list do Hebrajczyków (do Żydów) i listy do Rzymian i Galacjan. Dobrze też by było przeczytać cztery Ewangelie zwracając uwagę na narrację Pana Jezusa a także Dzieje Apostolskie pokazujące zajadłą wrogość judaistów do chrześcijan z powodu sprzeczności objawienia Bożego z judaizmem.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Kesja777
Posty: 111
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:18
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Jestem osobą poszukującą prawdy, otwartą na konstruktywną dyskusję.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dyskusje Kesjii

Postautor: Kesja777 » 27 cze 2021, 13:29

to po co inne pisma skoro Bóg dał na początku proroctwa i zakon, i to wystarczyło?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dyskusje Kesjii

Postautor: KAAN » 27 cze 2021, 16:38

Kesja777 pisze:to po co inne pisma skoro Bóg dał na początku proroctwa i zakon, i to wystarczyło?
Objawienie Boże jest progresywne, na tamten czas Izrael dostał tyle ile trzeba, a teraz mamy pełnię w Biblii.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Kesja777
Posty: 111
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:18
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Jestem osobą poszukującą prawdy, otwartą na konstruktywną dyskusję.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dyskusje Kesjii

Postautor: Kesja777 » 29 cze 2021, 14:00

...a czy nie wystarczy kochać Boga, siebie i bliźniego za wolą Bożą?

To dlaczego niektórzy mówią, że Stary Testament poszedł "w odstawkę", że Bóg w ST jest inny niż w NT? W prawie spadkowym nowy testament anuluje stary. Gdzie tu progres i spójność?



Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości