Czyściec

Jak się to wszystko skończy ....
smk89
Posty: 14
Rejestracja: 09 mar 2021, 20:34
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Czyściec

Postautor: smk89 » 09 mar 2021, 20:42

Witam!
Jestem studentką teologii i potrzebuję Waszej pomocy. W ramach pracy na studia z Eschatologii muszę napisać co Protestanci sądzą na temat czyśćca. No i rzeczywiście sporo tu znalazłam i na innych stronach, niestety nic, co można by nazwać jakimś "artykułem naukowym". Czy możecie mi podpowiedzieć jakieś artykuły na ten temat lub jakąś pozycję książkową?
z góry bardzo dziękuję


Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czyściec

Postautor: Pankracy » 09 mar 2021, 20:46

Protestanci o czyśćcu nie sądzą nic, bo takowego nie ma :D to jest wyłącznie dogmat katolicki, nawet cerkiew prawosławna go nie uznaje. Więc nie wiem czy znajdziesz jakieś książki na ten temat bo nie ma czego opisywać z perspektywy protestanckiej. Być może możesz zajrzeć do pism Lutra. Poza tym raczej nic ns ten temat.


smk89
Posty: 14
Rejestracja: 09 mar 2021, 20:34
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czyściec

Postautor: smk89 » 09 mar 2021, 20:54

Chyba źle ujęłam pytanie. Właśnie chodzi mi o stanowisko protestantów - tzn dlaczego go odrzucają. No i może jakieś próby ekumeniczego pogodzenia albo coś?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czyściec

Postautor: KAAN » 09 mar 2021, 21:24

smk89 pisze:Chyba źle ujęłam pytanie. Właśnie chodzi mi o stanowisko protestantów - tzn dlaczego go odrzucają.
Jak można przyjąć coś czego nie ma w przekazie Słowa Bożego? Doktryna o czyśćcu została usankcjonowana w KK w 1439AD, a Luter który działał 80 lat później właśnie z powodu sprzedawania odpustów przez papiestwo odszedł od KK, a był księdzem z zakonu Augustianów. Jak protestanci mogą dyskutować o zaakceptowaniu doktryny która był jednym z głównych powodów odłączenia się Lutra od KK?
smk89 pisze:No i może jakieś próby ekumeniczego pogodzenia albo coś?
Ekumenia to paktowanie z diabłem, to wynalazek złego po to żeby nominalne chrześcijaństwo wyzbyło się resztek biblijnej doktryny i zostało wypłukane z wiary.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
wyczekujący
Posty: 129
Rejestracja: 15 wrz 2018, 15:06
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czyściec

Postautor: wyczekujący » 10 mar 2021, 05:46

Czyśćca nie ma...
Wszelkie próby biblijnego udowodnienia istnienia czyśćca są błędne.

Np. ten cytat

Jeśli zaś czyjeś dzieło spłonie, ten poniesie szkodę. Lecz on sam będzie zbawiony, tak jednak, jak przez ogień.
I Koryntian 3:15

Nie mówi on o czyśćcu, dlaczego?
Dlatego, że mówi on o tym jak budowali chrześcijanie.

Według łaski Boga, która została mi dana, jak mądry budowniczy położyłem fundament, a inny na nim buduje. Jednak każdy niech uważa, jak na nim buduje. Nikt bowiem nie może położyć innego fundamentu niż ten, który jest położony, którym jest Jezus Chrystus. A czy ktoś na tym fundamencie buduje ze złota, srebra, z drogich kamieni, drewna, siana czy ze słomy; Dzieło każdego będzie jawne. Dzień ten bowiem to pokaże, gdyż przez ogień zostanie objawione i ogień wypróbuje, jakie jest dzieło każdego. Jeśli czyjeś dzieło budowane na tym fundamencie przetrwa, ten otrzyma zapłatę. Jeśli zaś czyjeś dzieło spłonie, ten poniesie szkodę. Lecz on sam będzie zbawiony, tak jednak, jak przez ogień.
I Koryntian 3:10‭-‬15

Jest to mowa o naszej nagrodzie w Tysiącletnim Królestwie

Żadna ekumenia, nie można paktować z kłamstwem, jak Biblia coś mówi, to jest tak jak mówi.
Nie chcę się poddawać przeinaczaniu Biblii


Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne. Wszystko mi wolno, ale ja nie dam się niczemu zniewolić.
I Koryntian 6:12
kubota
Posty: 54
Rejestracja: 08 lis 2019, 15:52
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Lokalizacja: Bydgoszcz
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czyściec

Postautor: kubota » 10 mar 2021, 07:02

Wszyscy wierzący w Jezusa Chrystusa będą zbawieni (niebo), a zapłatą za grzech niewierzących jest śmierć (piekło). Nie ma trzeciej drogi, o której mówiłoby Słowo Boże :)


smk89
Posty: 14
Rejestracja: 09 mar 2021, 20:34
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czyściec

Postautor: smk89 » 10 mar 2021, 09:29

ok ;) rozumiem. Przyjmuję, że tak wierzycie i nie chcę próbować zmienić waszego myślenia. Myślałam tylko, że może Wasi teolodzy piszą jakieś na ten temat prace tak jak np. Katoliccy piszą na temat doktryny protestanckiej czy jakiejkolwiek innej.


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czyściec

Postautor: magda » 10 mar 2021, 09:53

nie ma co tu pisać prac na temat nieistniejącej rzeczy , przekrętu dokonanego w kosciele rzymskim, bo to jet przekrętpo to zeby zarabiac kosciół antychrysta papieża który nawet nie jest chrześcijaninem a najwyższym kapanem pogńskich religii starozytnegio Rzymu Pontifexem Maximusem, mającym sukcesję nie po apostołach a po cesarzach Rzymskich ten to kosciół prowadzony przez diabla jest zachłanny i zakochany w pieniądzu , Czyściec był mu potrzebny do jego biznesu , bo przecież jeśli sa dwie mozliwości czyli niebo to nie ma co za takiego zmarłego płacic pieniedzy za msze a jeśli zmarły to szuja i dostał sie do piekła to też nie ma co płacic za msze za jego duszę wiec cwaniutki Antychryst wymyślił żeby zrobic czysciec z którego mozna szybciej wyjśc im wiecej sie zamówi mszy za jego duszę i im wiecej zapłaci. To czysty biznes antychrysta który czysćcem upiekł dwie pieczenie przy jednym ogniu a mianowicie biznesik z płatnymi maszami i modłami za dusze czysćcoew sie kręci i poniżenie Jezusa też uzyskano bo czyscieć jest umniejszeniem dzieła Jezusa umniejszeniem jego ofiary za nas bo dzieki czyscowi to dzieło przestaje byc doskonałe i trzeba sie conieco samemu własna męką doczyscić . Bo kosciół Rzymski cały czas swoimi dogmatami i działaniem umniejsza lub człkiemniweczy dzieło Jezusa . Sprawy Boskie nie są sprawami które moze zbadać "mędrca szkiełko i oko" bo są to sprawy duchowe. Trwa walka miedzy dziecmi Bożymi i Dziećmi antychrysta , który chce zniszczyc nadzieję i wiarę dzieci Bozych i właśnie czysciec jest jednym z jego niszczących dzieł i trzeba to tylko duchowo rozsądzać bo to własnie duchowe jest i cel czyśća to zniszczenie wiary ludzi w doskonałe dzieł Jezua i doskonałe zbawienie .


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czyściec

Postautor: KAAN » 10 mar 2021, 11:29

smk89 pisze:ok ;) rozumiem. Przyjmuję, że tak wierzycie i nie chcę próbować zmienić waszego myślenia. Myślałam tylko, że może Wasi teolodzy piszą jakieś na ten temat prace tak jak np. Katoliccy piszą na temat doktryny protestanckiej czy jakiejkolwiek innej.
Piszą jedynie o bezsensie tej doktryny, nie ma żadnego powodu, żeby w jakikolwiek sposób dywagować na temat istnienia czyśćca, to strata czasu. Natomiast istnieją teksty mówiące o destrukcyjnym działaniu na ludzkie sumienie i wiarę doktryny o czyśćcu. Osobiście czytałem coś takiego ale teraz nie potrafię zlokalizować gdzie było to napisane.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
believer
Posty: 600
Rejestracja: 28 kwie 2010, 08:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: z Milczącej Planety /Thulcandra/
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czyściec

Postautor: believer » 11 mar 2021, 07:28

Nie na temat wątku, ale w temacie czyśćca, jest nowy polski film min z Kożuchowską pt. Czyściec 2020 r. i ciekawych rzeczy można się dowiedzieć np. że Pio cierpiał męki za dusze czyśćcowe, ze można ból zęba albo głowy poświęcić jako ofiarę za cierpiące w czyśćcu dusze, aby im ulżyć itp bajki. Duszę czyśćcowe odwiedzają ludzi i proszą o modlitwę albo o mszę za nich :eek:


"Hier stehe ich, ich kann nicht anders, Gott helfe mir, Amen" ;)
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czyściec

Postautor: magda » 11 mar 2021, 10:01

i biznesi z maszmi za pieniadze się kręci!!!!!!!!1


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Przeemek
Posty: 439
Rejestracja: 24 wrz 2017, 15:28
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Najważniejszy dla mnie jest Pan i relacja z Nim: "Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem." (Mt 22,37).
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czyściec

Postautor: Przeemek » 11 mar 2021, 11:58

smk89 pisze:ok ;) rozumiem. Przyjmuję, że tak wierzycie i nie chcę próbować zmienić waszego myślenia. Myślałam tylko, że może Wasi teolodzy piszą jakieś na ten temat prace tak jak np. Katoliccy piszą na temat doktryny protestanckiej czy jakiejkolwiek innej.

Tutaj masz dość dobrze opisane zdanie protestantów takich jak David Hunt, czy z artykułów Jonatana Dunkiela:
http://eliasz.dekalog.pl/goscie/dunkel/czysciec.htm
http://eliasz.dekalog.pl/goscie/dunkel/czyscie2.htm


smk89
Posty: 14
Rejestracja: 09 mar 2021, 20:34
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czyściec

Postautor: smk89 » 11 mar 2021, 16:21

Bardzo dziękuję :)


Przeemek
Posty: 439
Rejestracja: 24 wrz 2017, 15:28
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Najważniejszy dla mnie jest Pan i relacja z Nim: "Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem." (Mt 22,37).
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czyściec

Postautor: Przeemek » 11 mar 2021, 16:50

smk89 pisze:Bardzo dziękuję :)

A czy Ty mogłabyś się podzielić troszkę z nami i uchylić czego teraz uczą na teologii w szkołach katolickich?
Czy nadal broni się doktryny o czyśccu i znajduje się na nią argumenty w Biblii? W jaki sposób trafia to do Ciebie? A co konkretnie nauczają o eschatologii?


smk89
Posty: 14
Rejestracja: 09 mar 2021, 20:34
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czyściec

Postautor: smk89 » 11 mar 2021, 20:59

Jasne! Bardzo chętnie się podzielę!
Współczesna eschatologia katolicka w zasadzie odchodzi od spekulacji na temat tego jak to technicznie się odbywa, stwierdzając jedynie, że czyśćciec istnieje. Badając źródła katolickiej nauki o czyśćcu, a przede wszystkim szukając ich w Biblii, możemy zgodzić się, że nie odnajdziemy
tam pojęcia „czyściec”. Dla nas jest ono jednak obecne za sprawą różnych sugestii, obrazów, metafor, porównań, które stanowią mocny fundament
opracowań Kościoła katolickiego na ten temat. W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy:
„Ci, którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem, ale nie są jeszcze całkowicie oczyszczeni, chociaż są już pewni swego wiecznego zbawienia, przechodzą po śmierci oczyszczenie, by uzyskać świętość konieczną do wejścia do radości nieba.”

Oczyszczenie to, które Kościół nazywa „czyśćcem”, porównuje się do ognia, który jeszcze przed sądem wypali z duszy wszelkie winy lekkie. W Encyklopedii katolickiej natomiast czyściec jest określony jako „przejściowy proces doskonalenia się człowieka po śmierci wtedy, gdy stan łaski umożliwia mu zbawienie, lecz spowodowane grzechem skutki (wina i kara) są przeszkodą do pełnego zjednoczenia z Bogiem"

Nie jest to stan wieczny, by można było uznawać go za alternatywę nieba czy piekła. Jest to raczej taka "poczekalnia" do nieba. Jedyne wyjście, które jest z czyśćca prowadzi tylko do nieba. Więc mimo, że dusza cierpi, bo zdaje sobie sprawę z oddalenia od Boga, to jednak raduje się pewnością zbawienia. W czyśćcu są już wszyscy pewni swojego zbawienia. Problem w tym, że my tu na ziemi nie wiemy, kto jest zbawiony, a kto nie. Kościół o nikim nie może nigdy stwierdzić, że na pewno zbawiony nie jest, że został potępiony. Dlatego też modlimy się za naszych zmarłych.

Nie wiem co jeszcze chcielibyście wiedzieć?
w razie czego podsyłam link do książki o czyśćcu.
https://docer.pl/doc/ncse85s
a tu artykuł o Biblijnych podstawach wiary w czyściec:
https://apcz.umk.pl/czasopisma/index.ph ... .040/27566
a tu o radości dusz czyśćcowych:
http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Res ... 07-123.pdf



Wróć do „Eschatologia ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości