Święto Reformacji z punktu widzenia katolika

Rzut oka na historię eklezjalną
Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 511
Rejestracja: 02 cze 2014, 15:19
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Inowrocław
O mnie: na co dzień żyję zchrystusem.pl
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Święto Reformacji z punktu widzenia katolika

Postautor: Dezerter » 11 lis 2016, 22:19

Rembov pisze:"Nie mamy powodu, aby świętować 500 lat reformacji, bo jej efektem jest rozbicie jedności Kościoła. (...) Jeżeli świętujemy 25-lecie małżeństwa, to świętujemy jedność tego małżeństwa (...) nie świętuje się 25 lat rozwodu."
Kard. Gerhard Müller

kardynała bym spytał o jakiej jedności mówi po 1054 roku?
więc może niech najpierw w swoją pierś się uderzy?
Był taki wielki, mądry człowiek, dobry chrześcijanin, który nakłaniał i Lutra i papieża do pogodzenia i jedności, prosił, mediował - nazywał się Erazm z Roterdamu


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
Awatar użytkownika
koleżanka
Posty: 2213
Rejestracja: 04 cze 2009, 12:06
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
O mnie: Jezus mym Panem!
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Święto Reformacji z punktu widzenia katolika

Postautor: koleżanka » 12 lis 2016, 19:02

Samolub pisze:Luter tak naprawde zadał tylko kilka pytań (95 tez) i się zrobiła afera. Bo nawet jeśli ktos takie pytania znał to nie wiadomo czemu nie mówił o tym ludziom...

A jak wiemy, jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze, Luter też o tym mówił... Był zbyt nie po linii, zbyt prawdziwy, zbyt wysoko, zbyt duzo ludzi bylo nie zadowolonych, zbyt wiele rzeczy się złożyło na to, noi ani go spalić ani wywalić...

Próbowano go przywołać do pożądku, ale był tchórzliwy by mówić co myśli w 100% jak prawie wszyscy w tamtych czasach. To go uratowało, a potem się rozwinęło i wyszło na dobre

Tyle w sumie chyba, popełnił wiele błędów, nie wszystko co wiedział mógł zmienić, ale ogólnie zmieniło się na lepsze.


Jednak są tezy gdzie Luter pisze:

38.Nie należy jednak gardzić odpustem papieża, gdyż, jak to już powiedziałem, stanowi on objaśnienie Boskiego przebaczenia.
47.Należy nauczać chrześcijan, że zakupienie odpustu jest zostawione każdemu do woli i nie jest zakazane.
48.Należy nauczać chrześcijan, że udzielając odpustu, papież potrzebuje i domaga się raczej modlitw pobożnych, niż pieniędzy, które mu znoszą.
53.Wrogami Chrystusa i papieża są ci, którzy z powodu kazań odpustowych w kościołach nakazują zamilknąć Słowu Bożemu.
W odpustach to raczej Lutrowi chodziło, że każdy sądził iż kupi odpust i zbawi się nawet jak wiele grzeszy. I kapłani się na to godzili, to raczej Lutrowi o to chodziło.

15. Będąc blisko bojaźni połączonej z rozpaczą, ta wielka obawa wystarcza (pomijając już inne rzeczy), by zgotować mękę czyśćcową.
16. Piekło, czyściec i niebo, są względem siebie tak różne, jak rozpacz, bliskość rozpaczy i pewność zbawienia.
17. Zdaje się być, że duszom w czyśćcu potrzeba zmniejszenia bojaźni i pomnożenia miłości.
18. Ani rozumem, ani z Pisma nie udowodniono, żeby dusze w czyśćcu znajdowały się w stanie niezdolnym do zasługi i do wzrostu miłości.
19.I to zdaje się być niemożliwe do udowodnienia, jakoby dusze w czyśćcu, przynajmniej niektóre, były pewne swego zbawienia i o nie się nie troszczyły, jakkolwiek my pewni tego jesteśmy zupełnie.
A jednak Luter wcześniej wierzył w czyściec, pisząc w swoich tezach.


5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,1 Tym 2.5
„Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją.” (Księga Jeremiasza 29;11)
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Święto Reformacji z punktu widzenia katolika

Postautor: Oberyn. » 12 lis 2016, 21:45

Jasne, że wierzył, bo tezy pisał w 1517 roku, przy próbie zreformowania KRK. Później jednak odrzucił tę naukę. To jest jasne i logiczne. Na początkowe nauki Lutra trzeba patrzeć przez pryzmat próby zreformowania KRK, a nie próby odłączenia się od niego. Poza tym nie ze wszystkim co on zrobił trzeba się zgadzać i to przyjmować.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Święto Reformacji z punktu widzenia katolika

Postautor: artur403 » 13 lis 2016, 10:58

Słuchając wykładów ks. prof. Tadeusza Guza, to naukę Lutra trzeba zdecydowanie odrzucić.
I wołać do Boga o wybaczenie, że taki księdzem został.
Filozofia Lutra woła o pomstę do Nieba.
https://www.youtube.com/watch?v=3jstXDNLGmQ
https://www.youtube.com/watch?v=vWPuFs66jH4


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Święto Reformacji z punktu widzenia katolika

Postautor: Dragonar » 13 lis 2016, 11:35

artur403 pisze:Słuchając wykładów ks. prof. Tadeusza Guza, to naukę Lutra trzeba zdecydowanie odrzucić.
I wołać do Boga o wybaczenie, że taki księdzem został.
Filozofia Lutra woła o pomstę do Nieba.
https://www.youtube.com/watch?v=3jstXDNLGmQ
https://www.youtube.com/watch?v=vWPuFs66jH4

A czytałeś chociażby ten artykuł?

Czy Luter napisał, że „Bóg nie może być Bogiem, on musi stać się najpierw diabłem”?


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Święto Reformacji z punktu widzenia katolika

Postautor: artur403 » 13 lis 2016, 15:36

Nie znałem tego artykułu. To mamy ciekawą kontrowersję.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Święto Reformacji z punktu widzenia katolika

Postautor: Samolub » 13 lis 2016, 19:18

Ksiadz Tadeusz mnie martwi z kilku względów

po pierwsze jego wypowiedzi są niebezpieczne dla słuchaczy, taki słuchacz wierząc Księdzu nie weryfikuje informacjii itd. w pierwszym wypadku zostaje mu zbudowana demoniczna wizja Protestantów jako ludzi lekko nawiedzonych, podważających ład społeczny, myślenie, z opowiadań ks Guza jawią się jako postaci ogarnięte jakąś psychozą, zagrażającą zdrowiu psychicznemu =D przekrecanie tych cytatów, wymyślanie różnych teorii nierzeczywistych powoduje konkretny stosunek tych Katolików do nas

Czyli również Protestanci padają ofiarą tej nagonki.

Z jeszcze innej strony patrząc, sam Ksiądz w wypadku kiedy Katolik dostrzeże manipulowanie faktami, cytatami czy ogólnie celowe nastawianie negatywnie do Protestantów to podważa autorytet Kościoła Katolickiego u takiej osoby

ponadto źle świadczy to o jego uczelni i tytule profesorkim


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Święto Reformacji z punktu widzenia katolika

Postautor: KAAN » 14 lis 2016, 11:02

Śmieci w koszu.
Proszę o merytoryczną rozmowę.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości