Niedobory pokarmowe

Rzut oka na historię eklezjalną
Artakserkses
Posty: 251
Rejestracja: 08 sty 2017, 14:35
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Niedobory pokarmowe

Postautor: Artakserkses » 02 wrz 2020, 23:57

O różnych świętych czytamy np.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Serafin_z_Sarowa

Miał również ograniczyć spożywanie pokarmów do chleba, wody i Eucharystii.


Czemu oni nie żyli jakoś szczególnie krótko? Przykładowo, wyżej wymieniony Serafin z Sarowa żył 73 lub 78 lat. Takie odżywianie powinno zabić w krótszym czasie.

Wprawdzie np. Franciszek z Asyżu zmarł mając ok. 45 lat, ale jednak regułą zdaje się być normalnie długie życie.

Odpowiedź ,,Eucharystia chroni przed chorobą" wydaje mi się słaba, bo jednak niektórych nie uchroniła, np. Ewagriusz z Pontu właśnie z powodu niejedzenia zachorował i umarł.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Niedobory pokarmowe

Postautor: KAAN » 03 wrz 2020, 00:57

Trzeba jeść, jak się nie będzie jeść to się umrze, takie jest Boże prawo.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Artakserkses
Posty: 251
Rejestracja: 08 sty 2017, 14:35
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Niedobory pokarmowe

Postautor: Artakserkses » 03 wrz 2020, 01:10

Jak proponujesz wyjaśnić istnienie ludzi co nie jedli, a długo nie umierali?


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Niedobory pokarmowe

Postautor: Albertus » 03 wrz 2020, 06:32

Czasami Bóg czyni cuda w zakresie odżywiania.

1Krl19:19
1 Kiedy Achab opowiedział Izebeli wszystko, co Eliasz uczynił, i jak pozabijał mieczem proroków, 2 wtedy Izebel wysłała do Eliasza posłańca, aby powiedział: «<Chociaż ty jesteś Eliasz, to jednak ja jestem Izebel!> Niech to sprawią bogowie i tamto dorzucą1, jeśli nie postąpię jutro z twoim życiem, jak [się stało] z życiem każdego z nich». 3 Wtedy <Eliasz> zląkłszy się2, powstał i ratując się ucieczką, przyszedł do Beer-Szeby w Judzie i tam zostawił swego sługę, 4 a sam na [odległość] jednego dnia drogi poszedł na pustynię. Przyszedłszy, usiadł pod jednym z janowców i pragnąc umrzeć, rzekł: «Wielki już czas, o Panie! Odbierz mi życie, bo nie jestem lepszy od moich przodków». 5 Po czym położył się tam3 i zasnął. A oto anioł, trącając go, powiedział mu: «Wstań, jedz!» 6 Eliasz spojrzał, a oto przy jego głowie podpłomyk i dzban z wodą. Zjadł więc i wypił, i znów się położył. 7 Powtórnie anioł Pański wrócił i trącając go, powiedział: «Wstań, jedz, bo przed tobą długa droga». 8 Powstawszy zatem, zjadł i wypił. Następnie mocą tego pożywienia szedł czterdzieści dni i czterdzieści nocy aż do Bożej góry Horeb.

Wygląda więc na to że Eliasz nie jadł ani nie pił przez 40 dni, wymagającej wielkiego wysiłku, wędrówki na górę Horeb.


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Niedobory pokarmowe

Postautor: KAAN » 03 wrz 2020, 08:59

Artakserkses pisze:Jak proponujesz wyjaśnić istnienie ludzi co nie jedli, a długo nie umierali?
Dojadali po kątach :) , nie wierzę w takie legendy.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Niedobory pokarmowe

Postautor: Albertus » 03 wrz 2020, 16:25

Albertus pisze:
Wygląda więc na to że Eliasz nie jadł ani nie pił przez 40 dni, wymagającej wielkiego wysiłku, wędrówki na górę Horeb.


Mogą się jednak znaleźć ludzie którzy sądzą że Eliasz po prostu dojadał gdzieś po drodze.

Podobnie jak są ludzie którzy uważają że umarły który został wskrzeszony poprzez zetknięcie się z kośćmi zmarłego Elizeusza -

2Krl13:20 Elizeusz umarł i pochowano go. Oddziały zaś Moabitów wpadały do kraju każdego roku. 21 Zdarzyło się, że grzebiący człowieka ujrzeli jeden oddział [nieprzyjacielski]. Wrzucili więc tego człowieka do grobu Elizeusza i oddalili się. Człowiek ten dotknął kości Elizeusza, ożył i stanął na nogi.

- to był przypadek człowieka pochowanego w letargu który po prostu ocknął się jak go wrzucili do grobu...


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Niedobory pokarmowe

Postautor: KAAN » 03 wrz 2020, 16:46

Albertus pisze:Mogą się jednak znaleźć ludzie którzy sądzą że Eliasz po prostu dojadał gdzieś po drodze.
Jest mnóstwo takich ludzi, nie ma na to rady. Poszukiwanie różnego rodzaju cudów, charyzmatów wynika z nieznajomości woli Bożej objawionej w Biblii. Zadaniem wierzących w prawdziwego Pana Jezusa jest oznajmianie woli Bozej zawartej w Biblii, a nie gwiazdorzeniem specjalnymi zdolnościami ciała.
Albertus pisze:Podobnie jak są ludzie którzy uważają że umarły który został wskrzeszony poprzez zetknięcie się z kośćmi zmarłego Elizeusza -
2Krl13:20 Elizeusz umarł i pochowano go. Oddziały zaś Moabitów wpadały do kraju każdego roku. 21 Zdarzyło się, że grzebiący człowieka ujrzeli jeden oddział [nieprzyjacielski]. Wrzucili więc tego człowieka do grobu Elizeusza i oddalili się. Człowiek ten dotknął kości Elizeusza, ożył i stanął na nogi.

- to był przypadek człowieka pochowanego w letargu który po prostu ocknął się jak go wrzucili do grobu...
Niezależnie od tego co sobie myślą ludzie Biblia opisuje fakt historyczny powiązany z duchowym przesłaniem, które jest świadectwem mocy Bożej i poświadczeniem namaszczenia Elizeusza jako proroka.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Artakserkses
Posty: 251
Rejestracja: 08 sty 2017, 14:35
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Niedobory pokarmowe

Postautor: Artakserkses » 03 wrz 2020, 19:49

Niestety nie jestem Eliaszem i przesadny post spowodował u mnie anemię. Trochę chyba niebezpiecznie stawiać takich świętych jako wzory do naśladowania, bo ich naśladowanie może zabić.


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Niedobory pokarmowe

Postautor: Albertus » 03 wrz 2020, 20:35

Artakserkses pisze:Niestety nie jestem Eliaszem i przesadny post spowodował u mnie anemię. Trochę chyba niebezpiecznie stawiać takich świętych jako wzory do naśladowania, bo ich naśladowanie może zabić.


Wszystko należy stosować rozsądnie.
Masz zupełną rację że mechaniczne naśladowanie Eliasza i innych świętych może zabić.To nie post jest celem. Celem jest Bóg.

Uczniowie Jana Chrzciciela dużo pościli a uczniowie Jezusa wtedy w ogóle nie pościli.

Pytałeś dlaczego tak się zdarzało że święci mogli długo pościć bez szkody dla zdrowia więc podałem możliwe wyjaśnienie - że był to Boży cud. I na dowód tego podałem podobny biblijny cud.

Czasem Bóg dokonuje cudów ale nie znaczy to że zawsze i automatycznie Bóg będzie dokonywał takiego cudu dla wszystkich którzy poszczą.

Ufam jednak i mam taka nadzieję że twój post, jeśli był dla Chrystusa i Jego chwały, nie pozostanie bezowocny i ujrzysz te owoce tam gdzie sie ich nie spodziewasz.

A tymczasem lecz się i dobrze odżywiaj :)


Pamiętam, jak jeszcze byłem mentalnym protestantem to poszedłem gdzieś około dwadzieścia pięć lat temu na spotkanie z taką przybyłą chyba z Anglii grupą misyjną która przyjechała do lokalnego zborku pentakostalnego. Jeden z nich miał kazanie które zrobiło na mnie wielkie wrażenie. Miedzy innymi opowiadał że dużo pości i zdarza mu się często nie jeść nic nawet przez kilkadziesiąt dni. Trochę mnie to zdziwiło bo może nie był gruby ale do chudych się też nie zaliczał, ale zachęcony tym przykładem postanowiłem podjąć post. Nie jadłem nic przez dwa dni, piłem tylko wodę, skończyło się dramatycznym bólem głowy a potem żołądka....

Nie każdy się po prostu do takiego postu nadaje, ja w każdym razie chyba nie a poza tym to pościć można też w inny sposób.


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Niedobory pokarmowe

Postautor: KAAN » 04 wrz 2020, 09:02

Artakserkses pisze:Niestety nie jestem Eliaszem i przesadny post spowodował u mnie anemię. Trochę chyba niebezpiecznie stawiać takich świętych jako wzory do naśladowania, bo ich naśladowanie może zabić.
Całkowicie się z tobą zgadzam i polecam dobry posiłek z dobrych jakościowo produktów. :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
christianinroman
Posty: 321
Rejestracja: 20 maja 2016, 07:29
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Niedobory pokarmowe

Postautor: christianinroman » 06 wrz 2020, 14:09

Albertus. Jeżeli ktoś pisze o Eliaszu i nadnaturalnym posilaniu go przez Boga, ŻE JEST TO LEGENDA, taki człowiek jest niewierzący. Nadto dodaje w swoim komentarzu to czego nie ma napisanego w Biblii (dojadali po kątach)


alessa
Posty: 588
Rejestracja: 21 maja 2010, 21:51
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: gdynia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Niedobory pokarmowe

Postautor: alessa » 23 gru 2020, 18:19

Artakserkses pisze:Jak proponujesz wyjaśnić istnienie ludzi co nie jedli, a długo nie umierali?

Eliasz 40 dni szedł w mocy tego posiłku, Jezus 40 dni pościł ale tylko katoliccy święci mogą ciągnąć latami na samej eucharystii (bo i tacy bywali). Normalnie cudowny wafelek o którym biblijni bohaterowie mogli tylko pomarzyć


Przez wiarę z miłości do Boga Sabat świecąca, którego tajemnica z łaski objawiona jest przez Ducha Świętego
Potem ujrzałem anioła, mającego odwieczną Dobrą Nowinę do obwieszczenia tym, którzy siedzą na ziemi, wszystkim narodom, szczepom różnojęzycznym i ludom. Wołał on głosem donośnym: "Ulęknijcie się Boga i dajcie Mu chwałę, bo nadeszła godzina Jego sądu. Oddajcie pokłon Temu, który uczynił niebo i ziemię, i morze, i źródła wód!"
Obrazek

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości