Posłowie-protestanci

Chrześcijańskie spojrzenie na wydarzenia polityczno-ekonomiczne - zarówno te krajowe jak i zagraniczne
Awatar użytkownika
Kamilzon
Posty: 769
Rejestracja: 04 lut 2012, 20:08
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Ciężkowice
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Posłowie-protestanci

Postautor: Kamilzon » 13 lis 2015, 23:32

Oj widzę że mamy na forum bardzo mocnego młodego neofitę (bez urazy). Ale drogi Samolubie też tak miałem jak zacząłem odkrywać prawdziwe chrześcijaństwo to mnie wkurzały wszystkie nawet najmniejsze detale katolickie ot przydrożnych kapliczek po kościoły i księży. Ba nawet chciałem zakładać polską UDA (nawet ten temat gdzieś jest w czeluściach tego forum ;) ) . Prawda jest taka że jest się człowiekiem młodym i bardzo porwistym i na samym początku te katolickie detale zaczynają cię drażnić ale potem przychodzi taka faza stonowania i uspokojenia. Wiadomo obrazy w kościołach czy też przydrożne figurki nie są ok, ale niszcząc je dajemy pretekst katolikom aby bardziej i mocniej kultywowali obrzędy czczenia tych figur. Więc najlepszym sposobem na to jest tolerancja (która nie oznacza akceptacji i przyzwolenia) i też mocna ewangelizacja pokazywanie innym że w Biblii są zakazane takie praktyki, i pokazywać swoim życiem i zachowaniem owoce naszej wiary.


"Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus"
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Posłowie-protestanci

Postautor: Samolub » 13 lis 2015, 23:44

Kamilzon pisze:Oj widzę że mamy na forum bardzo mocnego młodego neofitę (bez urazy). Ale drogi Samolubie też tak miałem jak zacząłem odkrywać prawdziwe chrześcijaństwo to mnie wkurzały wszystkie nawet najmniejsze detale katolickie ot przydrożnych kapliczek po kościoły i księży. Ba nawet chciałem zakładać polską UDA (nawet ten temat gdzieś jest w czeluściach tego forum ;) ) . Prawda jest taka że jest się człowiekiem młodym i bardzo porwistym i na samym początku te katolickie detale zaczynają cię drażnić ale potem przychodzi taka faza stonowania i uspokojenia. Wiadomo obrazy w kościołach czy też przydrożne figurki nie są ok, ale niszcząc je dajemy pretekst katolikom aby bardziej i mocniej kultywowali obrzędy czczenia tych figur. Więc najlepszym sposobem na to jest tolerancja (która nie oznacza akceptacji i przyzwolenia) i też mocna ewangelizacja pokazywanie innym że w Biblii są zakazane takie praktyki, i pokazywać swoim życiem i zachowaniem owoce naszej wiary.



Czemu miałbym się z Tobą nie zgodzić =D
To właściwie może przynieść odwrotne skutki i wzmocnić ten kult oraz budzić zgorszenie.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
krzysiek_enoch
Posty: 290
Rejestracja: 17 sie 2008, 18:54
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Posłowie-protestanci

Postautor: krzysiek_enoch » 14 lis 2015, 11:31

Michał pisze:A może wiadomo wam i o innych przedstawicielach szeroko rozumianego protestantyzmu w parlamencie nowej kadencji?

Urszula Pasławska - luteranka z Mazur. Parafia Świerklany o ile mnie pamięć nie myli.
http://paslawska.pl/
https://twitter.com/paslawska
https://www.facebook.com/people/Urszula-Pas%C5%82awska/100000645531696

A tu informacja oficjalna:
" 12.11.2015
Inauguracja Sejmu VIII kadencji

Biskup Kościoła Jerzy Samiec wziął udział w inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu. Obecnie przedstawicielem parlamentarzystów - ewangelików jest Urszula Pasławska - wiceprzewodnicząca Polskiego Stronnictwa Ludowego. "
http://www.bik.luteranie.pl/

I jeszcze ciekawy fragment:
Tradycje rodzinne

Urodziłam się i wychowałam w Biskupcu. Mój pradziadek Bogumił Labusz był znanym działaczem polskim na Warmii i Mazurach. W 1896 roku zakładał Mazurską Partię Ludową, w 1907 roku został jej prezesem. Stworzył wiele instytucji polskich na Mazurach, jak Bank Ludowy w Szczytnie, liczne kółka rolnicze, czasopisma “Gazeta Ludowa” i “Mazur”. Zajmował się biblioteką Towarzystw Ludowych, w jego domu mieścił się skład wydawniczy serii “Czytelnia Mazurska Lewandowskiego”. Szykanowany przez władze pruskie, w roku 1914 uwięziony za umieszczenie na dachu domu wielkiej rzeźby Orła Białego. Od 1918 reprezentant Mazur w Naczelnej Radzie Ludowej i Sejmie Dzielnicowym w Poznaniu. Zwolennik przyłączenia Mazur do Polski bez plebiscytu. Zmarł w 1919 roku po długiej chorobie. Pochowany w rodzinnym Hozębarku, przemianowanym w 1948 na jego cześć na Labuszewo.

Tradycje pradziadka kontynuował jego syn, mój dziadek, także Bogumił Labusz. Działalność publiczną rozpoczął w roku 1920, w kampanii plebiscytowej, agitując za przyłączeniem Mazur do Polski. Twórca Zjednoczenia Mazurskiego, wydawca czasopisma “Mazurski Przyjaciel Ludu”. We wrześniu 1939 aresztowany przez hitlerowców i osadzony w obozie koncentracyjnym w Stuthoffie. Po wojnie prześladowany przez władze PRL za protest wobec kolektywizacji i “pochodzenie”. Zmarł w 1976 roku.

Chcąc kontynuować rodzinne tradycje, wstąpiłam do PSL. Koledzy żartują, że chociaż urodziłam się w 1977 roku, jestem najstarszym ludowcem w regionie.

Chcę pracować dla dobra tej ziemi, bo jestem stąd i tutaj chcę na zawsze pozostać.
http://paslawska.pl/o-mnie/tradycje-rodzinne.html


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Posłowie-protestanci

Postautor: Samolub » 15 lis 2015, 07:03

Dziwi mnie jak to można połączyc bycie w PSL z byciem Protestantką, ale powodzenia


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Posłowie-protestanci

Postautor: Michał » 15 lis 2015, 21:49

Samolub pisze:Dziwi mnie jak to można połączyc bycie w PSL z byciem Protestantką, ale powodzenia


A czemu nie można połączyć i z czym byłoby lepiej łączyć?


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 511
Rejestracja: 02 cze 2014, 15:19
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Inowrocław
O mnie: na co dzień żyję zchrystusem.pl
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Posłowie-protestanci

Postautor: Dezerter » 15 lis 2015, 22:22

Efendi pisze:
Rembov pisze:
Efendi pisze:
Nie ma w polsce takiego zwiazku wyznaniowego jak "Judaizm" a w spisie powszechnym pytan o Zwiazek Wyznaniowy do jakiego sie przynalezy a nie wyznanie religijne. A judaistyczny zwiazek wyznaniowy w polsce to meidzy innymi Zwiazek Gmin wyznaniowych Zydowskich w RP

I nie ma ich wśród wyników spisu. Czyli Samolub zwyczajnie wymyślił sobie liczby i kłamał, że zaczerpnął jest NSP 2011.


No nie ma, bo nie jest to jakas zawrotna liczba. Około 2 tysiace wiernych jak dobrze pamietam gdzies mi sie obila o uszy taka liczba. Poza tym sa inne zwiazki judaistyczne ale malo liczne.

Maksymalnie 2000 wierzących - pisałem sporo czasu na FŻP i sądzę, że nawet te 2000 jest nieco zawyżone i obejmuje wszystkie współczesne odłamy judaizmu w Polsce. Smutna prawda jest natomiast taka, że większość ludzi pochodzenia żydowskiego w Polsce jest niewierzących


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Posłowie-protestanci

Postautor: Rembov » 15 lis 2015, 23:14

Dezerterze, ciebie też zapytam: Skąd wziąłeś tę informację?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Posłowie-protestanci

Postautor: albercik » 15 lis 2015, 23:39

Michał pisze:Jest wątek o byłym ŚJ w sejmie, to tym bardziej może być taki ;)

Z tego co widzę, jedyną protestantką w nowym sejmie jest luteranka Urszula Pasławska z PSL.

Z innych członków KE-A reelekcji nie uzyskała Aleksandra Trybuś z PO, nie dostał się też Janusz Buzek (spokrewniony z Jerzym) z PR/PiS. Nie uzyskał reelekcji startujący tym razem z listy PSL John Godson. Były poseł Ruchu Palikota Marek Poznański, unitarianin i zdeklarowany kreacjonista, startował tym razem z list PO, również bezskutecznie.

Oczywiście wyznanie kandydata może być co najwyżej czynnikiem pomocniczym przy wyborze, liczy się przede wszystkim zgodność poglądów, ale myślę że takie zestawienia są ciekawe.

A może wiadomo wam i o innych przedstawicielach szeroko rozumianego protestantyzmu w parlamencie nowej kadencji?

Ja oddzielam wiare od polityki. Dla mnie nie jest istotna wiara danego polityka ale jego podejście do interesów Polski


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
Awatar użytkownika
krzysiek_enoch
Posty: 290
Rejestracja: 17 sie 2008, 18:54
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Posłowie-protestanci

Postautor: krzysiek_enoch » 16 lis 2015, 11:00

Samolub pisze:Dziwi mnie jak to można połączyc bycie w PSL z byciem Protestantką, ale powodzenia
Protestantyzm jest bardzo szeroki.
Można odnaleźć tutaj na przykład wielu zwolenników Korwina. Szczególnie wśród wyznań tzw fundamentalistycznych.
Ale biorąc na przykład "społeczne wyznanie wiary" metodystów to wygląda ono raczej na bardziej lewicowe. Przynajmniej dla mnie.


Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Posłowie-protestanci

Postautor: Michał » 16 lis 2015, 11:13

Tak na tym forum korwiznizm jest silnie reprezntowany. Ale forum nie jest tutaj reprezentatywne dla całości polskiego protestantyzmu. Przed dekadą w zborach ewangelicznych w realu wielu można było spotkać takich, co daliby się pokroić za PO. Ktoś mógłby stwierdzić, że to była "domyślna" partia polskich protestantów.

Nie trzeba też rytualnie podkreślać, że wyznanie kandydata nie jest najważniejszym czynnikiem, sam to na początku napisałem. Choć ja bym na jakiegoś ultrakatolika raczej nie zagłosował.

O Pasławskiej sam napisałem, ale dzięki za dodatkowe materiały o niej.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Posłowie-protestanci

Postautor: Samolub » 17 lis 2015, 11:47

krzysiek_enoch pisze:
Samolub pisze:Dziwi mnie jak to można połączyc bycie w PSL z byciem Protestantką, ale powodzenia
Protestantyzm jest bardzo szeroki.
Można odnaleźć tutaj na przykład wielu zwolenników Korwina. Szczególnie wśród wyznań tzw fundamentalistycznych.
Ale biorąc na przykład "społeczne wyznanie wiary" metodystów to wygląda ono raczej na bardziej lewicowe. Przynajmniej dla mnie.


Nie chodzilo mi tu o ideologie tylko o to, że Psl to partia dla grup z ograniczona wizja Polski.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
krzysiek_enoch
Posty: 290
Rejestracja: 17 sie 2008, 18:54
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Posłowie-protestanci

Postautor: krzysiek_enoch » 17 lis 2015, 14:29

Samolub pisze:
krzysiek_enoch pisze:
Samolub pisze:Dziwi mnie jak to można połączyc bycie w PSL z byciem Protestantką, ale powodzenia
Protestantyzm jest bardzo szeroki.
Można odnaleźć tutaj na przykład wielu zwolenników Korwina. Szczególnie wśród wyznań tzw fundamentalistycznych.
Ale biorąc na przykład "społeczne wyznanie wiary" metodystów to wygląda ono raczej na bardziej lewicowe. Przynajmniej dla mnie.


Nie chodzilo mi tu o ideologie tylko o to, że Psl to partia dla grup z ograniczona wizja Polski.
Co masz na myśli pisząc "ograniczoną"? PSL wbrew nazwie to partia nie tylko dla rolników.


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Posłowie-protestanci

Postautor: Samolub » 18 lis 2015, 07:36

No to partia ktora zywi swoich kosztem innych. Na tym to polega, no oprocz zalatwiania pracy i przywilejow swoim jest jakis program dla Polski w Psl? Nie ma


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
krzysiek_enoch
Posty: 290
Rejestracja: 17 sie 2008, 18:54
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Posłowie-protestanci

Postautor: krzysiek_enoch » 18 lis 2015, 18:30

Samolub pisze:No to partia ktora zywi swoich kosztem innych. Na tym to polega, no oprocz zalatwiania pracy i przywilejow swoim jest jakis program dla Polski w Psl? Nie ma
Niestety nie mogę przyznać Ci racji.
Oto program PSL z ostatnich wyborów:
http://www.psl.org.pl/upload/pdf/Program_Wyborczy_PSL_260811.pdf

A tu jest cała masa pozostałych dokumentów programowych:
http://www.psl.org.pl/dokumenty/


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Posłowie-protestanci

Postautor: Samolub » 18 lis 2015, 18:52

Wspaniale, takie coś każdy może napisac. Program ... heh, szkoda życia


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam

Wróć do „Polityka i ekonomia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości